1
سالگرد ترور اشرف حسین پناهی فعال سیاسی کرد
Friday, 28 September 2012 04:30
سالگرد ترور اشرف حسین پناهی فعال سیاسی کرد
 
  به مناسبت چهارمین سالگرد جانباختن اشرف حسین پناهی فعال سیاسی کرد و به بایگانی سپردن پرونده مرگ مشکوک وی

، امجد حسین پناهی برادر و یکی از اعضای خانواده حسین پناهی این گونه در مورد ترور این اعضای خانواده اش توضیح میدهد.

همان طور که میدانید وزارت اطلاعات در ایران یک نهادی امنیتی است که شعبه های مختلفی در شهرستانها و استانها دارد. در کردستان یک شعبه بزرگ دارد که در سنندج است. و در هر شهری یک اداره دارند. منطقه ما توسط اداره اطلاعات قروه و ادره اطلاعات سنندج کنترل می شود. اشرف، برادرم چند بار توسط اداره اطلاعات قروه و سنندج تهدید شد.

در تابستان 87 شمسی برادر بزرگم انور حسین پناهی همراه با پسر خاله ام ارسلان اولیا یی به اتهام همکاری با حزب کومه له و براندازی حکومت و محاربه در شعبه دو دادگاه انقلاب شهر سنندج شناخته شدند. و بدون اینکه این اتهاماتی که وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی به آنها زده بود ثابت شود به اعدام محکوم میشوند.

بعد از این جریان سازمان امنستی و اتحادیه اروپا و جامعه بین المللی اعتراض کردند و سر ترور برادرم چند مورد تظاهرات شد. علاوه بر این یک کمپین بزرگ متشکل از فعالین سیاسی کردستان ایران و فعالین حقوق بشر بود که فکر کنم آمار آن بیش از 1500 نفر بود که اعتراض وسیعی براه افتاد و اعتراض جامعه جهانی را در مورد حکم انور در پی داشت. همزمان اعتراض عمومی زندانیان سیاسی کرد بود که از جمله در زندان سنندج که 19 نفر از این زندانیان اعتصاب غذا کردند که سخنگوی اعتصاب کنندگان برادرم، انور بود. در یک نمونه از تظاهرات حدود 500 کس از اهالی منطقه ما جلوی دادگستری سنندج تظاهرات میکند و خواستار توقف اعدام برادرم انور میشوند. در همان سال حکم اعدام برادرم به 16 سال تعدیل یافت ولی این 16 سال قطعی نیست و هر لحظه امکان دارد که وزارت اطلاعات پرونده سازی کند و این حکم به دوباره تغییر کند. حکم را اعلام کرده اند که 16 سال است اما هنوز حکم کتبی به دست ما نرسیده است و وکلا هم حکم قطعی را ندیده اند ولی لفظی اعلام کرده اند که حکمش 16 سال است.

در این زمان اشرف حسین پناهی که از فعالین سیاسی و مدنی و حقوق بشری بود و بطور مخفی در مورد زندانیان کار می کرد و عضو کمیته دفاع از اعتصاب کنندگان بود در سنندج. و از طرفی دیگر پیگیر پرونده انور و دیگر زندانیان می شد که چند بار هم تلفنی و دو بار هم حضوری از طرف وزارت اطلاعات تهدید میشود که نباید این کار را بکنی. آنها برای دو بار به خانه امان می ایند و به پدرم می‎گویند به اشرف بگویید دست از مصاحبه و کارهایش بردارد وگرنه او را می گیریم.

در شب 7/7/1387 شمسی هنگامی که برادرم با امضاء بالغ بر 5000 از معتمدین منطقه و اسنادی مبنی بر بیگناهی انور و ارسلان (پسر خاله ام) راهی تهران شد که می خواست پیش وکلای انور برود. وکلای او آقای نعمت احمدی و صالح نیکبخت بودند.

وی توسط ماشینهای مخفی اطلاعات زیر گرفته می شود و در اثر ضربه مغزی کشته می شود. ساعت 7 روز پنج شنبه 6/7/87 اشرف خداحافظی می کند و از خانه بیرون میرود و به پدر و مادرم و زن داداشم ( زن انور ) میگوید که می خواد به سنندج برود و فردا را در آنجا بماند و فردا غروبش راهی تهران بشود تا روز شنبه در تهران آقای نعمت احمدی و صالح نیکبخت را ببیند و این مدارک را به آنها ارائه بدهد تا آنها مدارک را به دادگاه ارائه بدهند که برادرم بیگناه است.

ساعت 9 صبح روز جمعه 7/7/86 خانواده ام توسط بیمارستان سنندج مطلع میشوند که او تصادف کرده و در بیمارستان است. پزشک قانونی بیمارستان تشخیص میدهد که اشرف توسط افراد ناشناسی توی سرش زده اند و دچار ضربه مغزی شده است و با ماشین از رویش رفته اند و جانش را ازدست داده است. یک هیات فرمالیته از طرف اداره آگاهی می آید و یک تحقیقی می کند.هر چند در پی این ترور ، اعتراضی وسیع از طرف فعالین حقوق بشری در کردستان ایران ایجاد شد

بعداً خانواده ام و عده ای از سازمان های حقوق بشر شکایت و اعتراض کردند به دستگاه امنیتی. چند کس از اهالی منطقه [روستایی قروچای و تاته رشید] یکی از ماشینهای اداره اطلاعات را در آنجا می بینند که در آن شب بین روستای قروچای و روستای تاته رشید که دو تا از روستاهای ماست. بعد از این ماجرا و پیگیری خانوادام ، اداره اطلاعات سنندج رسماً اعلام کرد که پیگیر این پرونده نشوید. دست از این پرونده بردارید. حتی ما شکایت کرده بودیم در نزد نهادهای بین المللی و خواستیم پرونده اشرف را به دادگاههای بین المللی ارجاع بدهیم که یکی از اعضای خانواده امان را کشته اند و ما رسماً از دستگاههای امنیتی شکایت کرده ایم و اطلاعات را مسئول قتل برادرم میدانستیم. در این میان و پیگیریهای مکرر خانوادام ، وزارت اطلاعات افشین ، پدرم و خواهرم را هم گرفت در عرض یک ماه بعد از اینکه شکایت کرده بودیم. آنها به پدرم گفتند اگر می خواهید پسرهای دیگرت از بین نروند دست از این شکایت بردارید. متاسفانه ما نتوانستیم کاری کنیم و وزارت اطلاعات طبق همیشه فشارهایش را بیشتر کرد و ما هم به خاطر حفظ جان بقیه خانواده امان از شکایت خود صرفه نظر کردیم.

حالا هم بعد از چهار سال از جریان متاسفانه نه برای خانواده ما و نه برای هیچ کسی معلوم نشد که مسئول ترور برادر ( اشرف حسین پناهی ) چه کسی بود.

گفتنی است و پس از دستگیری انور حسین پناهی فعال مدنی و سیاسی کرد در تاریخ 15.8.1386 و صدور حکم اعدام برای وی تاکنون بیش از 30 نفر از اقوام وی بازداشت و یا به زندان محکوم شده اند که از جمله آنها افشین برادر کوچک وی و بدیع و مسعود و محمد و عثمان حسین پناهی که هر کدام به زندان محکوم شده اند و در زندان قروه بسر میبرند.

شايان ذكر انورحسين پناهي كه از فعالان مدني و سیاسی كرد است كه از سوي دادگاه انقلاب به اعدام محكوم شده بود و پس از اعتراضات سازمانهاي بين المللي مدافع حقوق بشر ، حكم اعدام وي به 16سال زندان تبديل شد.

توضیحات :متن کامل این مصاحبه توسط مرکز اسناد حقوق بشر ایران انجام شده که بمناست چهارمین سالگرد ترور برادرم اشرف حسین پناهی لازم دانستم قسمتی را از این مصاحبه برای انتشار به سایتهای دیگر بفرستم.

تاریخ مصاحبه: 27 فوریه 2012

امجد حسین پناهی

3938بار مشاهده شده  ◊ کد خبر:2231
Share/Save/Bookmark

امیر قروه
Tuesday, 05 February 2013 14:41
روحی شاد و بیری هه رده م زیندم.......