0
قتل مهندس اتمی عراقی و خانواده اش در کوه های آلپ فرانسه بە ایران ربط دادەشد
Thursday, 11 October 2012 10:20
قتل مهندس اتمی عراقی و خانواده اش در کوه های آلپ فرانسه بە ایران ربط دادەشد
 
“قتل بی رحمانه یک مهندس عراقی همراه با اعضای خانواده اش در بخش کوهای آلپ فرانسه،

در چند روز گذشته برای پلیس فرانسه و سوئیس معضل بزرگی بوجود آورده است زیرا طبق گزارش پلیس فرانسه، قتل این خانواده با نقشه قبلی بوده و افرادی که آن را به مورد اجرا گذاشتند، طبق اسناد موجود و بررسی کامل چگونگی قتلف از تروریست های با تجربه بوده اند. با نشر چند سند که در اختیار دادستانی فرانسه بوده و معلوم نیست که چگونه روزنامه نگاران به آن دست یافته اند، مشخص شد، تروریست های ایرانی بدستور یکی از سازمانهای تروریستی در تهران ممکن است که مسئول این قتل بوده اند. در آلمان فاش شد که قتل سعی الحلی (Saad Al-Hilli) و خانواده اش با قصد قبلی انجام گرفته و یک دوچرخه سوار فرانسوی نیز که روز حادثه، به طور اتفاقی از آن محل میگذشت، قربانی این جنایت شد.

 

نشریه بیلد تسایتونگ آلمان در گزارش مفصل خود پیرامون این فاجعه، که فقط دو دختر چهار و هفت ساله از مهندس مزبور باقی‌مانده اند آن هم با جراحات زیاد ،میافزاید، جمهوری اسلامی ایران از مدتها پیش فعالیت کاری مهندس عراقی را در لندن زیر نظر داشته و از وی اطلاعاتی در زمینه های کاری اش خواسته بود. مهندس ۵۰ ساله برای شرکت سیستم‌های اطلاعاتی فضایی یک کمپانی انگلیسی کار می کرد و جمهوری اسلامی برای دست یابی به سیستم‌های فضایی با وی تماس گرفته و خواسته بود که اطلاعات فنی و محرمانه را در قبال پول از وی بخرد. در «سندی» که به دست این نشریه آلمانی رسیده آمده است، آمده است که مامورین جمهوری اسلامی با قاطعیت از او خواسته بودند که اسناد محرمانه شرکتی را که در آن کار می کرد، در اختیار آن‌ها بگذارد وگرنه برای کشتن او «برای بار دوم به وی هشدار نخواهند داد».

بر اساس این گزارش نشریه آلمانی، از آن جایی که این مهندس در یکی از بخش‌های حساس شرکت تحقیقات فضایی کار می کرد، او زیر نظر دو لت انگلیس و سازمان اطلاعات بریتانیا بود و سازمان امنیت انگلیس تا حدودی از تماس گرفتن های مأموران جمهوری اسلامی با وی با خبر شده بود. در گزارش سازمان امنیت انگلیس آمده است، فردی بنام پروفسور انصاری کارشناس ایران و مشاور وزارت دفاع انگلیس در گزارش به وزارت دفاع این کشور نوشته است، گمان نمی کند فردی مانند مهندس سعد الحلی اطلاعاتی برای فروش به جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های دانش فضایی بدهد، اما ایران مسلماً همه تلاش خود را خواهد کرد تا آخرین اطلاعات مربوط به دانش فضایی را بدست آورد. از سویی دیگر چنانچه در پرونده دادستانی فرانسه، کشوری که در آن این قتل اتفاق افتاده آمده است، دولت انگلیس از ده سال گذشته تا کنون دستور داده کلیه ارتباطات افراد متخصص انگلیسی و خارجیان با دولت هایی نظیر جمهوری اسلامی کنترل شدید شود. از این رو سازمان اطلاعات انگلیس از ارتباط مهندس عراقی با مامورین جمهوری اسلامی خبر داشته و او را زیر نظر گرفته بود.

در اسناد دادستانی فرانسه که به خارج درز کرده آمده است، پلیس انگلیس بعد از تحقیقات متوجه شد که مهندس عراقی قبل از سفر خود به منطقه آلپ در فرانسه کلیه قفل های ویلای خود را در انگلیس عوض کرده بود. از سویی دیگر در گزارش پلیس انگلیس آمده است در منزل این فرد عراقی دستگاه شوک الکتریکی از مار ک („Tasergun“) پیدا شده است. طبق قوانین انگلیس داشتن چنین سلاحی ۱۰ سال حبس دارد، واین که او به چه دلیل در منزل خود چنین سلاح غیر قانونی و خطرناکی بدون اجازه پلیس داشته است، یکی دیگر از ابهامات نه چندان مهم این پرونده است.

بعد از انتشار خبر وجود چنین سلاحی در منزل مهندس و تاجر عراقی، آنسی اریک میلواد (Annecy Eric Maillaud ) دادستان فرانسه مجبور شد اطلاعاتی در این زمینه ارائه کند. وی گفت «ما هنوز نمیدانیم که این سلاح را مهندس عراقی بعلت خطری که احساس میکرده تهیه کرده و یا اینکه از قبل آن را در منزل داشته است»؟.

قاضی فرانسوی مسئول رسیدگی به پرونده این قتل فجیع در گزارشی کوتاه اعلام کرد، طبق اسنادی که در دست پلیس فرانسه است، مهندس عراقی قبل از مرگ خود به یکی از بانک های ژنو در نزدیکی محل ویلای قتلگاه مراجعه کرده بود. طبق تحقیقاتی که به عمل آمده، معلوم شد که وی اجازه استفاده از یک حساب خصوصی در این بانک را داشته که در آن مقدار بسیار زیادی پول موجود بوده است. دادستانی انگلیس و دادستانی فرانسه تا انتشار این خبر نتوانسته اند پی ببرند، پولی که در این حساب موجود بوده به وسیله چه فردی و چگونه به این حساب واریز شده است.

 

نقل از نشریه آلمانی “بیلد تسایتونگ”

‌ • نویسنده:تهیە و ترجمە از آقای ایرج ربیعی
 • منبع: نقل از نشریه آلمانی “بیلد تسایتونگ”‌
4949بار مشاهده شده  ◊ کد خبر:2309
Share/Save/Bookmark